Traffic Safety Tapes and Dispensers
- (169)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (21)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (71)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (66)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (29)
- (3)
- (1)
- (5)
- (104)
- (5)
- (1)
- (2)
- (86)
- (1)
- (157)
- (1)
- (2)
- (11)
- (3)
- (5)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (45)
- (1)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (327)
- (61)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (103)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (2)
- (61)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (11)
- (156)
- (66)
- (18)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (76)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (4)
- (3)
- (21)
- (24)
- (43)
- (7)
- (34)
- (19)
- (270)
- (3)
- (1)
- (18)
- (4)
- (1)
- (34)
- (3)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (58)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Accuform Signs Marking Tape Floor Applicator
Mark aisles, pathways, and traffic lines by applying tape easily and quickly.
Accuform Signs Inventory and Floor Marking Tape
Solid color marking tape increases pipe visibility and helps to identify hazardous areas.
Accuform Signs Striped Marking Tapes
Colored tapes are perfect for 5S programs and marking things in the work area.
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| For Use With (Equipment) | Fire Protection Equipment |
| Packaging Quantity | 1 Roll |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.144 |
| Finish | Overlaminate clear surface film |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
Accuform™ Tough-Mark™ Floor Tape, 48 x 4 in.
Tough-Mark™ Heavy Duty Floor Marking Strips mark specific areas in the workplace. Use to keep employees clear of obstructions and debris, designate storage locations, or to create pathways for safe accessibility.
| Thickness | 64.4 mil |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 1.2 m |
| Length (English) | 48 in. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Workplace Safety |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Finish | Matte, Scuff-Resistant |
| Dimensions (L x W) | 48 x 4 in. |
| Width (English) | 2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 54.9 m |
| Length (English) | 180 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Used for color-coding and identifying aisles, walkways, indoor traffic lines, danger zones, boundaries, doorways and any other general purpose marking |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Thickness | 6 mil |
| Temperature Range (English) | -20°F to +176°F |
| Packaging Quantity | 1 Roll |
| Shelf Life | 2 to 4 Years |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.144 |
| Temperature Range (Metric) | -28.89°C to +80°C |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
| Dimensions (L x W) | 180 ft. x 2 in. |
Accuform Signs Reflective Tape
Can be used outdoors on poles, barricades, fences, buildings, private roads and off-road vehicles
Accuform Signs Fluorescent Color Tapes
Mark a wide variety of areas and objects with easily seen fluorescent flagging tape.
Accuform™ Floor Marking Tape
Accuform™ Floor Marking Tape is used to mark specific areas and promote safety by identifying potential hazard areas
| Thickness | 8 mil |
|---|---|
| Material | Adhesive Vinyl |
Accuform™ Yellow Marking Shapes, Arrows, Adhesive Vinyl
Accuform™ floor marking shapes provide visual guidance to mark directional traffic paths on floors, stairways and walls
Eagle™ Guide Posts with Base
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
| Width (English) | 5.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | MUTCD |
| For Use With (Application) | Used to warn, guide and delineate |
| Width (Metric) | 14.6 cm |
| Dimensions (L x W) | 42 x 5.75 in. (106.68 x 14.6 cm) |
Accuform Signs Skid Gard Color Floor Tape
provide your employees with safe-footing in walkways, ramps, loading docks, steps, and stairways
| Length (Metric) | 18.28 m |
|---|---|
| Product Type | Floor Tape |
| Length (English) | 60 ft. |
| Temperature Range (English) | -20°F to +140°F |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Material | Acrylic, Aluminum, PVC |
| Shelf Life | 5 Years |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Adhesive Type | Acrylic |
Accuform™ Black/Yellow Marking Tape with Diagonal Stripes
Used to mark specific areas and promote safety by identifying potential hazard areas
UltraTape™ UltraClean Striped Overlaminated Floor Marking Tape
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Harris Industries Barricade Tapes
Increase visibility of hazards to help prevent accidents
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thickness | 4 mil |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Length (Metric) | 304.8 m |
| Length (English) | 1000 ft. |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.144 |
| For Use With (Application) | Increase visibility of hazards to help prevent accidents |
| Width (Metric) | 7.62 cm |
Harris Industries Flagging Tape
Non-adhesive tapes available in standard or fluorescent colors
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Tensile Strength | 2620 to 2990 psi |
|---|---|
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Marking hazards, trees, danger areas, flagging boundaries and survey markers |
| Adhesive Type | Non-adhesive |